Co dělat při nálezu pohozené injekční stříkačky

Přestože odhozené injekční stříkačky nebo jehly nalézají strážníci při vlastní kontrolní činnosti, převážnou část nalezených tvoří ty, které oznamují občané.

Důležité je mít na paměti, že se jedná o zdraví nebezpečný odpad, který by se na veřejná prostranství vůbec neměl dostat. Snad každý ví, jaké nebezpečí může použitá injekční stříkačka znamenat ve chvíli, kdy ji objeví malé dítě.
Co dělat na místě nálezu by měl vědět ale každý.
V případě, že občané někde zahlédnou tento nebezpečný materiál, neměli by ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti vůbec sbírat, ale neprodleně zavolat na linku tísňového volání 156. Strážníci jsou vybaveni technickými prostředky, mají speciální sběrné mini boxy, ve kterých jsou pak nalezené injekční stříkačky předány k odborné likvidaci. Jeden z posledních případů zaznamenali strážníci v pondělí ráno, na pozemek rodinného domu v Domažlické ulici někdo odhodil použitou injekční stříkačku.
Vnímavý majitel domku se pak obrátil na městskou policii. Častým místem nálezu odhozených použitých injekčních stříkaček jsou trávníky a různá zákoutí podchodů.
Důraz městská policie také klade na ochranu dětí před nebezpečím, které pro ně představují poházené nebezpečné předměty, jehly a injekční stříkačky na dětských hřištích a pískovištích. Proto strážníci vyráží na namátkové kontroly těchto míst s detektorem kovu, zakoupeným MO Plzeň 1, který je ideálním pomocníkem k objevování těchto věcí. Pomocí něj se podařilo už odhalit poházené zrezivělé zátky od lahví, zbytky kovových hraček nebo části plechu od zrezivělých konzerv a další.